
Nadchodzą ciepłe dni, a w przeciwieństwie do niektórych ludzi, komputery tego bardzo nie lubią. Zwłaszcza gdy pracują na najwyższych obrotach. Powiemy Ci, co robić, żeby chronić sprzęt.
Miejsce pracy komputera
Chcąc schłodzić swój komputer, zacznij od absolutnych podstaw, a więc od miejsca, w którym użytkujesz laptopa lub komputer. Wybierz dla niego chłodne, zacienione miejsce w domu, nienarażone na promienie słoneczne. Wtedy unikniesz szybszego nagrzewania się.
Dla wielu to oczywiste, ale zawsze warto dodać, żeby nie trzymać laptopa na miękkiej powierzchni, a zapewnić mu odpowiednią podkładkę. To poprawi jego wentylację.
Wentylatory i wiatraczki
Idealnym sposobem na schłodzenie komputera jest sprezentowanie mu specjalnej podkładki chłodzącej, wyposażonej w wiatraczki. To usprawni przepływ powietrza między sprzętem a otoczeniem.
Temperaturę wewnętrzną komputerów stacjonarnych można obniżyć jeszcze w jeden, naprawdę ciekawy sposób. Większość z nich posiada bowiem specjalne otwory na zamontowanie dodatkowych systemów chłodzących. Możesz więc wyposażyć sprzęt w dodatkowe wiatraczki. Istnienie też możliwość zainwestowania w wodne systemy chłodzące lub ciekły tlen. Takie działania zwiększają jednak zapotrzebowanie komputera na moc. Jest to bardzo ważne, ponieważ kupując takie systemy, trzeba liczyć się z szybszą wymianą zasilacza.
Wykurz kurz
Kurz to wróg zarówno dla zdrowia człowieka, jak i sprawności każdego komputera. Jego nadmierne nagromadzenie w laptopie szczególnie utrudnia cyrkulację powietrza między sprzętem a otoczeniem. To prowadzi do istnego „zagotowania” się notebooka czy komputera stacjonarnego.
Dlatego ważne jest regularne czyszczenie. Możesz w tym celu zanieść komputer do specjalnego punktu, lub przeprowadzić taki zabieg sam. Będziesz do tego potrzebować sprężonego powietrza, lecz jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej zostaw te sprawę profesjonaliście.