Sklep

Laptopy poleasingowe - pclider.pl

Komputery poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz kod rabatowy -3% na podany adres e-mail!
Zapisując się do Newslettera akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz Regulamin.
Sprzęt do chłodzenia komputera
Sprzęt do chłodzenia komputera

Jest lato i bywa naprawdę gorąco, co niekorzystnie wpływa na komputery. Zbytnie podgrzanie może prowadzić do różnych konsekwencji. Jedne będą błahe, a inne poważne. Warto ich uniknąć inwestując w dobry sprzęt do chłodzenia komputera.

Komu przyda się chłodzenie

Coraz częściej laptopy i komputery posiadają domyślne, dodatkowe chłodzenie. W takiej sytuacji zwykły użytkownik najpewniej nie zauważy, że coś z jego sprzętem jest nie tak, a co za tym idzie, nie będzie potrzebował gadżetów, które pomogą mu jeszcze ochłodzić swojego laptopa bądź komputer stacjonarny. Sprzęt do chłodzenia komputera przyda się więc szczególnie osobom, które wykorzystują laptopy i komputery do obsługi wymagających programów oraz aplikacji. Kolejna grupa to gracze, grający w bardzo obciążające system gry. Reasumując, dodatkowe chłodzenie przyda się każdemu, kto wykorzystuje swój sprzęt w sposób inny niż podstawowy, co zmusza go do intensywniejszej pracy.

Jeżeli więc widzisz, że Twój komputer chodzi głośniej, a wentylatory są w ruchu zdecydowanie częściej, to pierwszy sygnał, który mówi, że warto zainteresować się odpowiednim sprzętem chłodzącym. Kolejny z objawów to niestabilne działanie systemu czy wysokie temperatury podzespołów. Jesteś już zdecydowany gadżety do chłodzenia? Przyjrzyjmy się zatem temu, co jest dostępne na rynku.

Sprzęt do chłodzenia komputera - przykłady

Pierwszy i najbardziej powszechny pomysł, który jest zarazem wydajny, to chłodzenie laptopa przy pomocy powietrza. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowy wentylator. Lepiej jednak zrezygnować z tych malutkich, które zamiast powietrza produkują więcej hałasu, niż jest to konieczne. Postaw więc na wiatrak o nieco większej średnicy, która będzie też pasować do zamontowanego w Twoim sprzęcie układu chłodzenia. Praktyczną opcją są również wentylatorki, w których możesz sam regulować obroty. W zależności od Twoich potrzeb możesz ustawić wiatrak na wysokie obroty lub niskie, dopasowując je do tego, co aktualnie robisz na komputerze.

Inny pomysł to chłodzenie wodne, ale tutaj sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku klasycznych wentylatorów. Już sam system chłodzenia wodnego składa się z wielu elementów, które wymienimy. Jest to pompa, dzięki której substancja chłodząca przechodzi przez cały układ, chłodziwo, czyli ciecz chłodząca oraz chłodnica, w której znajdują się wentylatory. Oprócz tego wyróżniamy również blok wody, odbierający ciepło chłodzonego podzespołu, zbiornik wyrównawczy sprawiający, że nie dochodzi do żadnych zapowietrzeń, a na sam koniec węże łączące cały układ chłodzenia w jedną całość. Widzisz więc, że jest tego sporo, ale dzięki temu można skutecznie ochłodzić wiele elementów Twojego sprzętu np. procesor, kartę graficzną, płytę główną czy pamięć RAM.

Chociaż może wyglądać i brzmieć to skomplikowanie, na rynku dostępne są systemy chłodzenia wodnego, z którymi poradzi sobie każdy. Są to po prostu gotowe  zestawy. Dla bardziej ambitnych, a także znających się na rzeczy, istnieją zestawy do samodzielnego montażu. Wybór należy do Ciebie. Gwarantujemy, że efekt będzie więcej, niż zadowalający.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl