Wiele osób zastanawia się nad pytaniem, dlaczego warto brać leasing? Żeby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź, należy zacząć od wyjaśnienia tej anglojęzycznej frazy.
Czym jest leasing
Leasing jest to umowa cywilnoprawna zawarta między finansującym (leasingodawcą) a korzystającym (leasingobiorcą). W ramach leasingu finansujący, za uzgodnione wcześniej w umowie raty, udostępnia korzystającemu konkretne przedmioty na określony czas. Mówiąc o leasingu, rozróżniamy jego dwa rodzaje, bezpośredni oraz pośredni. Bezpośredni, jak sama nazwa wskazuje, polega na zawarciu umowy korzystającego z producentem produktu bez żadnych pośredników. Natomiast pośredni angażuje w zawarcie umowy osoby trzecie.
Co więcej, leasing można wziąć na krócej lub dłużej. Ten na 1-2 lata nazywamy leasingiem operacyjnym. Dana forma jest szczególnie atrakcyjna dla małych oraz średnich firm. Po nim istnieje możliwości wykupienia na własność leasingowanego przedmiotu.
Z kolei, jeżeli interesuje Cię leasing na dłuższy czas, wówczas jest to leasing finansowy. Trwa on mniej więcej tak długo, jak przewidywany jest okres użytkowania. Nie ma również możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy, leasing finansowy jest więc bardziej wiążący od operacyjnego. Po jego zakończeniu leasingobiorca staje się automatycznie właścicielem leasingowanej rzeczy.
Zalety brania leasingu
Wiesz już, czym jest leasing, jakie są jego formy oraz rodzaje. Teraz skupimy się na przedstawieniu Ci jego największych zalet.
Leasing jest bardzo opłacalny w sytuacji, gdy zależy Ci na wdrożeniu nowych technologii w swojej firmie. Są one bardzo kosztowne i mocno obciążają budżet firmy dlatego, zamiast angażować prywatne fundusze, lepiej zainwestować w leasing.
Warto również dodać, że wzięcie leasingu wiąże się z dużo prostszą procedurą niż uzyskanie kredytu. Zdecydowanie krócej trwa bowiem określanie zdolności kredytowej. Co więcej, przez cały czas trwania leasingu, producent zachowuje prawa do produktu więc, wymagania dla leasingobiorcy są z reguły mniej rygorystyczne niż dla kredytobiorcy.
Kolejny plus to opodatkowanie. Przez podstawę naliczania podatku dochodowego istnieje bowiem możliwość włączenia opłat leasingowych w koszty bieżących działań firmy. Trzeba również podkreślić, że w sytuacji, gdy decydujesz się na leasing, nie zawsze musisz martwić się sprzedażą produktu lub technologii, kiedy umowa dobiegnie końca. W czasach, gdy nowe potrafi zmienić się w stare w ciągu kilku miesięcy jest to bardzo istotne.