Sklep

Laptopy poleasingowe - pclider.pl

Komputery poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz kod rabatowy -3% na podany adres e-mail!
Zapisując się do Newslettera akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz Regulamin.
Drukarka laserowa czy atramentowa?
Drukarka laserowa czy atramentowa?

Druk jest powszechnie dostępny i nikogo już nie dziwi. Drukarka, skaner czy ksero są więc urządzeniami, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dobrze jest mieć jedno z nich albo wszystkie w jednym, w swoim domu. Ale co jest lepsze? Drukarka laserowa czy atramentowa?

Drukarka laserowa

Zacznijmy więc od omówienia zalet i wad, jakie posiada drukarka laserowa. Jej działanie polega na tym, że wykorzystuje ona toner, którego cząstki rozprowadzane są za pomocą wałka. Co więcej, drukarki laserowe możemy podzielić na monochromatyczne oraz kolorowe. Oznacza to, że te pierwsze gwarantują Ci tylko druk czarno-biały, a te drugie posiadają jeszcze kolor. Jednak za takie udogodnienie się płaci i drukarka laserowa kolorowa może równać się z nieco większym wydatkiem.

Jednak mimo to, takie urządzenie posiada mnóstwo zalet. Przede wszystkim jego wydajność jest znacznie większą od drukarki atramentowej. Po drugie, sam druk jest też szybszy i nie trzeba czekać na jedną stronę dłużej, niż kilka sekund. Z kolei wysokie koszty zakupy rekompensuje niski koszt eksploatacji. Na sam koniec warto też wspomnieć, że jakość druku, a także jego trwałość przodują tutaj przed drukarką atramentową. Minusami jest wspominana dwukrotnie cena oraz przymus związany z wyborem odnośnie do drukarki monochromatycznej a kolorowej.

Drukarka atramentowa

Przejdźmy teraz do drukarki atramentowej, która jest absolutnym klaskiem. Działa ona w ten sposób, że druk jest tworzony przez kropelki tuszu, które pokrywają stronę. Zamieszczony w urządzeniu pojemnik z atramentem jest przesuwany przez głowicę. Zdecydowaną zaletą, jaką posiada drukarka atramentowa jest jej niska cena w porównaniu do laserowej konkurentki. Oprócz tego użytkownik nie musi stawać przed wyborem, kolor czy druk czarno-biały? To bardzo wygodne, a dla niektórych najważniejsze. Warto również zwrócić na to, że hałas w czasie pracy drukarki atramentowej nie jest zbyt dokuczliwy. Taka drukarka jest też mniejsza od laserowej, więc idealnie nadaje się do użytku domowego.

A co z wadami takiego urządzenia? Przede wszystkim jest nią średnia jakość wydruku oraz prędkość jego tworzenia. Drukowanie nie jest tutaj tak błyskawiczne, jak w przypadku drukarki laserowej. Co więcej, koszty eksploatacji urządzenia są stosunkowo wysokie więc mimo niskiej ceny zakupu, możemy potem włożyć sporo pieniędzy w poprawne funkcjonowanie drukarki.

Krótkie podsumowanie

Reasumując, wybór drukarki zależy od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze. Jeśli drukujesz coś, raz na jakiś czas, i często są to materiały na uczelnię, do szkoły czy jakaś drobnostka do pracy, dobrym wyborem jest drukarka atramentowa. Jeżeli jednak drukujesz kilka razy na dzień i są to z reguły dokumenty i nie zależy Ci na kolorze, ale na szybkości i jakości, postaw na drukarkę laserową. Bardzo często są one używane w firmach, gdzie kolor nie jest potrzebny. W nich też jest miejsce na nieco większe urządzenia, ale też nie przesadzajmy. Drukarki laserowe w dzisiejszych czasach nie są aż tak ogromne, żeby nie mogły stać w domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl