Sklep

Laptopy poleasingowe - pclider.pl

Komputery poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz kod rabatowy -3% na podany adres e-mail!
Zapisując się do Newslettera akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz Regulamin.
Dyski SSD - co warto wiedzieć?
Dyski SSD - co warto wiedzieć?

Dysk SSD (inaczej Solid State Drive) to urządzenie pamięci masowej, które może być stosowane zarówno w notebookach, jak i komputerach stacjonarnych. Urządzenia te określane są jako następny etap ewolucji pamięci masowej, ponieważ na wielu polach wypadają o wiele korzystniej w porównaniu z tradycyjnymi dyskami twardymi. Co warto wiedzieć o dyskach SSD? Czy czas dysków twardych już minął? Zapraszamy do lektury!

Jak działa dysk SSD? 

Dyski SSD działają na zasadzie podobnej jak w przypadku pamięci flash. W przeciwieństwie do dysków twardych (HDD) bazują one na pamięciach półprzewodnikowych, a ich ogromną zaletą jest brak ruchomych części, dzięki czemu są wysoce odporne na urazy mechaniczne, takie jak wstrząsy, czy upadki z dużych wysokości. Dodatkowym atutem dysków SSD jest fakt, iż znacznie przyspieszają one pracę komputera oraz zwiększają jego wydajność, ponieważ cechuje je krótszy czas dostępu do danych. Maksymalna szybkość zapisu i odczytu danych dysku SSD może wynieść nawet 530 MB/s!

Czy warto zainwestować w dysk SSD? 

Dyski SSD cechuje bardzo wysoka odporność na urazy mechaniczne, o wiele wyższa, niż jest to spotykane w standardowych komputerowych dyskach twardych. Ich praca jest praktycznie bezgłośna, są lekkie i zużywają niewiele energii, dzięki czemu laptop może dłużej pracować bez zasilania. Temperatura pracy dysku SSD jest stosunkowo niska, co dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo danych, a wydajność, szybkość odczytu i zapisu danych wyższa, niż w tradycyjnych dyskach talerzowych. W porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD, dysk SSD może przyspieszyć pracę Twojego komputera nawet 20 – krotnie! Jakie są wady tego typu dysków? Jedną z wad może być ich pojemność, która, w porównaniu z dyskami twardymi, jest o wiele mniejsza. Kolejna wada dysków SSD to wysoka cena, którą płacimy za ich wydajność. 

Ile kosztuje dysk SSD? 

Cena dysku SSD zależy przede wszystkim od jego pojemności. Na rynku elektronicznym są dostępne dyski o pojemności od 30 GB do nawet 2 TB, jednak te ostatnie zdecydowanie należą do najdroższych. Przykładowa cena dysku SSD to około 180  - 200 zł (dysk o pojemności równej 128 GB). Z kolei dysk SSD o pojemności około 240 GB to już wydatek rzędu 300 zł. Jeśli chcemy wypróbować inne rozwiązanie, warto pomyśleć o dysku hybrydowym, który jest szybszy od standardowego dysku HDD i ma dość dużą pojemność, a swoim działaniem przypomina nieco dyski SSD. Przykładowy dysk SSHD o pojemności równej 500 GB może kosztować nas około 200,00 zł, w zależności od producenta i parametrów sprzętu, na jaki się zdecydujemy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl