Sklep

Laptopy poleasingowe - pclider.pl

Komputery poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz kod rabatowy -3% na podany adres e-mail!
Zapisując się do Newslettera akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz Regulamin.
Przegrzewanie laptopa. Jak szybko schłodzić laptop?
Przegrzewanie laptopa. Jak szybko schłodzić laptop?

Zaktualizowano: 09.01.2023r.

Dlaczego laptop się grzeje? Objawy przegrzewania się laptopa.

Dlaczego mój laptop się nagrzewa? Laptopy i komputery składają się z podzespołów, które do prawidłowego działania potrzebują energię elektryczną. Podczas pracy część tej energii elektrycznej zmienia się w energię cieplną, co z kolei powoduje nagrzewanie się laptopa. Jest to proces naturalny i  bezpieczny, ale do pewnego momentu. Problem pojawia się, kiedy temperatura staje się zbyt wysoka i sprzęt się przegrzewa. Wiatraki w Twoim komputerze pracują głośno i nieregularnie, komputer przycina się w kluczowych momentach podczas pracy lub grania w gry video i często się zawiesza, czasem pojawia się blue screen, a obudowa jest gorąca? To znak, że Twój komputer się przegrzewa! Co z tym zrobić? Na początek polecamy zainstalować oprogramowanie monitorujące temperaturę podzespołów komputera. Takie programy jak HWMonitor, czy Speed Fan nie tylko monitorują temperaturę wewnątrz komputera, ale i pomogą zmodyfikować szybkość obrotową wentylatora w laptopie.

Najpopularniejsze objawy sugerujące przegrzewanie się laptopa to:

  • spowolnione działanie,
  • obniżona wydajność,
  • gorąca obudowa,
  • głośne działanie laptopa spowodowane ciągłym działaniem wentylatora,
  • zawieszanie się systemu,
  • nieprawidłowe wyświetlanie obrazu,
  • samoczynne wyłączanie się laptopa,
  • niebieski ekran.

Co zrobić, gdy komputer się przegrzewa? Jak szybko schłodzić laptopa?

Odłącz niepotrzebne urządzenia.

Każde dodatkowe niepotrzebne urządzenie, takie jak na przykład dysk zewnętrzny podpinany przez USB to generowanie dodatkowego ciepła. Jeśli nie korzystasz stale z dysku, drukarki lub innych dodatkowych urządzeń, to nie ma potrzeby, by były one stale podpięte do komputera i go przegrzewały! To samo tyczy się zbędnych aplikacji działających w tle.

Wyczyść wentylatory.

Aby układ wentylacji komputera działał poprawnie, musi być regularnie czyszczony (na przykład sprzężonym powietrzem). Ważna jest lokalizacja komputera – umieszczanie go na kocu, wrzucanie włączonego do pokrowca lub torby szkodzi wentylatorom! Warto regularnie (na przykład raz do roku) przeczyścić wnętrze komputera w profesjonalnym serwisie, a w krytycznych sytuacjach wymienić wentylator na sprawniejszy.

Zainwestuj w podkładkę chłodzącą.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ochłodzenie laptopa jest zakupienie specjalnej chłodzącej podkładki. Do prawidłowego działania wentylatorków wystarczy wolne gniazdo USB w komputerze. Koszta podkładek chłodzących zaczynają się od kilkunastu złotych, jednak warto zainwestować w droższy model, by dłużej cieszyć się jej skutecznością i poprawić cyrkulację powietrza wewnątrz komputera!

Wymień pasty termoprzewodzące.

Bezpieczna temperatura, w jakiej podzespoły komputera będą prawidłowo działać, to około 50-60 stopni Celsjusza, a przy dużej eksploatacji około 10 stopni więcej. Aby zapewnić optymalne chłodzenie podzespołów komputera, warto regularnie zmieniać pasty termoprzewodzące pomiędzy procesorem i radiatorem. Taśmy najlepiej wymieniać w serwisie komputerowym, ponieważ nieumiejętne postępowanie i brak doświadczenia oraz wiedzy z zakresu elektrostatyki grozi uszkodzeniem sprzętu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl