Sklep

Laptopy poleasingowe - pclider.pl

Komputery poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz kod rabatowy -3% na podany adres e-mail!
Zapisując się do Newslettera akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz Regulamin.
Od czego zależy wydajność komputera?
Od czego zależy wydajność komputera?

Wydajność komputera to moc obliczeniowa, którą charakteryzuje się dany komputer. Jest to jeden z najważniejszych czynników decydujących o jakości sprzętu. Jak sprawdzić wydajność komputera? Od czego zależy wydajność sprzętu? Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić wydajność komputera? 

Wydajność sprzętu można sprawdzić, używając do tego specjalistycznego oprogramowania. Programy typu PC Mark, CPU-Z, MemTest, czy CristalDiskMark to darmowe narzędzia umożliwiające diagnozę sprzętu. Tego typu oprogramowanie potrafi badać działanie wielu podzespołów komputera oraz testować jego wydajność na wielu polach. Możemy w ten sposób m.in. monitorować pracę karty graficznej, sprawdzić działanie w czasie rzeczywistym procesora oraz wziąć pod lupę częstotliwość, z jaką reaguje pamięć RAM.  

Co ma wpływ na wydajność komputera? 

Wydajność sprzętu komputerowego zależy od wielu czynników, zarówno sprzętowych, jak i programowych. Na jakość pracy komputera wpływa ilość pamięci RAM, szybkość procesora, pojemność dysków twardych, rodzaj systemu, a także oprogramowanie i zainstalowane sterowniki. Wydajność komputera maleje wraz ze wzrostem jego obciążenia, dlatego warto pilnować tego, by nie korzystać ze zbyt wielu obciążających programów naraz i nie przesadzać z ilością aplikacji działających w tle. Jeśli gramy dużo w gry video, powinniśmy używać ustawień zgodnych z parametrami naszego komputera, w celu poprawy wydajności komputera, wystarczy lekko obniżyć detale lub rozdzielczość i wciąż można się cieszyć obrazem oraz rozgrywką dobrej jakości. 

Jak poprawić wydajność sprzętu komputerowego? 

Aby poprawić wydajność sprzętu komputerowego, warto czyścić go regularnie oraz zainwestować w systemy chłodzące. Wydajność może bardzo szybko wrócić do normy, jeśli odpowiednio przeczyścimy komputer lub skorzystamy ze sprężonego powietrza. Z kolei o chłodzenie można zadbać, kupując dodatkowe wentylatory lub wiatraczki, albo podkładkę chłodzącą, która może ochłodzić laptopa od dołu. W celu konserwacji sprzętu można skorzystać ze specjalnego oprogramowania, które odnajdzie i naprawi błędy na dysku twardym, usunie niepotrzebne skróty, pliki tymczasowe i śmieci oraz zoptymalizuje działanie naszego komputera. Jednym z bardziej kosztownych działań, które mogą poprawić wydajność sprzętu komputerowego, jest wymiana jego podzespołów. Jeśli chcesz poprawić szybkość pracy komputera, możesz m.in. wymienić dysk twardy na nowsze i bardziej rozwinięte pod względem technologii dyski SDD! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl