Sklep

Laptopy poleasingowe - pclider.pl

Komputery poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz kod rabatowy -3% na podany adres e-mail!
Zapisując się do Newslettera akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz Regulamin.
Przyszłość na wyciągnięcie ręki - drukarki 3D
Przyszłość na wyciągnięcie ręki - drukarki 3D

Technologia drukowania 3D jest znana już od dziesięcioleci, jednak ogromny boom w tej branży nastąpił dopiero kilka lat temu. Jakie są zalety tej technologii? Gdzie odnajduje ona zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Kto wymyślił technologię drukowania 3D? 

Twórcą i pionierem stereolitografii, czyli drukowania 3D jest amerykański fizyk Chuck Hull. To właśnie on opatentował jako pierwszy aparaty do produkcji trójwymiarowych obiektów oraz zdefiniował pojęcie stereolitografii. Historia drukowania przestrzennego (3D printing) sięga 1984 roku, a technologia ta miała początkowo służyć do wykonywania form i prototypów narzędzi produkowanych przez różne gałęzie przemysłu. Obecnie można z jej użyciem wykonywać nie tylko formy, czy wzory prototypów, ale i również całe produkty!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje druku 3D? 

Wśród popularnych technologii druku dominuje m.in. technologia FDM (tzw. Fused Deposition Modeling, czyli modelowane ciekłym tworzywem sztucznym), w której termoplastyczny materiał jest wyciskany przez dysze drukarki. Równie popularne są technologie wykorzystujące do utwardzania produkowanego przedmiotu światło UV (tzw. Multi Jet Printing – budowa modeli metodą przyrostową) oraz takie, w których warstwy budulca są stapiane laserem o wysokiej mocy (Selective Laser Sintering – selektywne spiekanie laserowe oraz Direct Metal Laser Sintering – technologia druku 3D metalowych elementów). 

Gdzie wykorzystywane są drukarki 3D? 

Technologia druku 3D znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle maszynowym, spożywczym i zbrojeniowym, ale i również architekturze, medycynie i stomatologii, lotnictwie, energetyce, reklamie i marketingu oraz energetyce. Z pomocą drukarek 3D można stworzyć nie tylko prototypy różnych produktów, czy formy do ich wykonania, ale i gotowe produkty z tworzyw sztucznych, np. protezy ortopedyczne, opakowania produktowe, części zamienne i narzędzia oraz makiety architektoniczne. Drukować można z wykorzystaniem takich surowców jak stal, nylon, żywica, guma, srebro, plastik czy ceramika. Technologia ta jest stale udoskonalana, a nowe rozwiązania są testowane w wyspecjalizowanych laboratoriach. Współczesne drukarki 3D mogą wytwarzać produkty nawet z betonu, piasku, cukru oraz czekolady! Koszt urządzenia drukującego w 3D to od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a głównym adresatem tego wynalazku są biznesowi. Być może kiedyś technologia ta rozwinie się na tyle, że będzie na tyle tania i łatwa w obsłudze, że stanie się dostępna również dla zwykłego śmiertelnika! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl