Sklep

Laptopy poleasingowe - pclider.pl

Komputery poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Monitory poleasingowe - pclider.pl

Newsletter
Zapisz się do naszego Newslettera i odbierz kod rabatowy -3% na podany adres e-mail!
Zapisując się do Newslettera akceptujesz naszą Politykę Prywatności oraz Regulamin.
Technologia VR – wszystko co trzeba wiedzieć
Technologia VR – wszystko co trzeba wiedzieć

Rzeczywistość wirtualna jest już na wyciągnięcie ręki. Po pierwszych krokach na rynku produkty zaczęły być coraz bardziej profesjonalne i unikatowe. To wielka gratka dla fanów innowacyjnych technologii. Dowiedz się więcej o VR!

Jak to na początku było

Wbrew pozorom technologia VR nie jest tak świeża, jak mogłoby się wydawać. Żeby dobrze ją poznać i odnaleźć jej początki, należy zwrócić się już do lat 50. ubiegłego wieku. Brzmi zaskakująco, ale już wtedy amerykański naukowiec Morton Heilig pracował nad innowacyjnym projektem o nazwie „Sensorama”. Polegał on na stworzeniu specjalnego sprzętu, który emitował trójwymiarowy obraz, dźwięk, zapachy, a nawet imitował wiatr! Oprócz tego fotel miał nawet wbudowaną funkcję wibracji. Z wynalazku można było korzystać oglądając 10-minutowy film, który imitował przejażdżkę rowerem po Brooklinie. Wynalazek mógłby się rozwijać dalej, gdyby wojsko ani inne gałęzie przemysłu nie stwierdziły, że nie jest to przyszłościowe.

Później nastąpił przestój i dopiero w latach 90. podjęto kolejne próby na stworzenie gogli, które miały przenosić w inny świat. Niestety technologia nadal nie była na to gotowa. Gogle były niesamowicie ciężkie, obraz mało kolorowy, a dźwięki ledwo słyszalne. O rewolucji możemy więc mówić dopiero w 2012 roku, kiedy to Palmer Luckey rozpoczął pracę nad projektem Oculus Rift. 

Technologia VR obecnie 

Obecnie każda z szanujących się firm technologicznych próbuje swoich sił z VR. Niekoniecznie jako producenci, ale większość z nich szuka swojego miejsca na tym rynku. Tak też pojawiają się pierwsze gry, programy oraz gadżety. Technologia przestaje stawać na przeszkodzie do rozwoju VR. Dobrym przykładem są działania firmy Google, która wypuściła na rynek kartonowe pudełka imitujące gole, które można połączyć ze smartfonem. 

Pytanie brzmi, czy technologia VR to tymczasowy trend, czy nasza przyszłość? Fanów wirtualnej rzeczywistości jest coraz więcej. Nie tylko tych biernych, którzy korzystają z technologii, ale też projektantów. Warto więc czujnie obserwować rynek i zobaczyć, co przyniesie czas. 

A jak VR działa na mózg? 

Wpływ technologii VR na mózg jest różny, w zależności od tego, co się robi. Dzięki goglom można przecież wcielić się praktycznie w każdą postać! Naukowcy przyglądający się zagadnieniu twierdzą, że strzelanie czy kradzieże mogą przyzwyczaić nas do takich zachowań w realnym życiu i w nielicznych, nawet skrajnych przypadkach, wzbudzić agresję. 

Lecz technologia VR posiada też plusy. Największym z nich jest możliwość wirtualnego, ale bardzo rzeczywistego zmierzenia się ze swoimi lękami. Mówi się nawet, że psychologowie coraz częściej wykorzystują gogli w celach terapeutycznych. Kto wie? Może przyszłość jest już dzisiaj?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl